Gündem
Öğretmenimiz Samet OKUMUŞ'un 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı.
Dünya - 24.11.2017 14:21
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ
Bir toplumun ilerlemesi bilime verdiği önem sayesinde gerçekleşir. Bilime önem veren toplumlar daha çabuk kalkınırlar. Bilim, eğitimin her kademesinde öğretmenler tarafından okullarda öğretilir. Bu nedenle bir toplumun geleceğinin biçimlenmesinde en büyük katkı şüphesiz öğretmenlerindir. Geleceğin insanını yetiştirme ve atiye güvenle bakma açısından da öğretmenlerin önemi büyüktür. Bunun için öğretmenler toplumun en saygın kişileridir.
Öğretmenler sadece okulda ülkesinin gelişmesi için ders veren kişiler değil; aynı zamanda yeri geldiğinde vatanı ve milleti için ülke müdafaası yapan yüce kişilerdir. Öğretmenlerin Kurtuluş Savaşı sırasında vatanı nasıl müdafaa ettiklerini Atatürk bizzat gözlemlemiştir. İzmir’in işgal edildiği günlerde Milli Kongre Cephesini kurarak vatana nasıl hizmet edildiğinin en somut örneğini göstermişlerdir. Yurdumuzun düşmanlar tarafından işgal edilmesinin, kabul edilemez bir durum olduğunu Sultan Ahmet Mitingi ile dünyaya adeta bir ders niteliğinde ilan etmişlerdir. Bu miting öğretmen olan Halide Edip Adıvar’ın öncülüğünde düzenlenmiştir. Atatürk öğretmenlerin bu çabalarını çok iyi gözlemliyor ve analiz ediyordu. “Ulusları kurtaracak yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek öğretmenleri bu bağlamda yüceltmiştir.
Atatürk’ün Millet Mekteplerinde tahta başında ders vermesinden sonra kendisine 11 Kasım 1928 tarihinde “Başöğretmen” unvanı verilmesine karar verilmiş ve Mustafa Kemal Atatürk de Başöğretmenlik sıfatını 24 Kasım 1928 tarihinde kabul etmiştir. İşte bu sebepten dolayıdır ki bu önemli tarih Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yıldönümü olan 1981 yılından itibaren her 24 Kasım günü dünya ülkelerinden farklı olarak “Öğretmenler Günü” ismiyle ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır.
“Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözü ile ülkenin geleceğe sağlam adımlarla ilerlemesinin en önemli unsuru olarak öğretmenleri görmüştür. Bizleri geleceğe rasyonel bilgi donanımlarıyla hazırlayan öğretmenlerimize şükranlarımızı ne kadar sunsak azdır. Bu durumdan ötürü öğretmenlik mesleği sadece yurdumuzda değil; tüm dünyada da en değerli ve en saygın mesleklerden birisidir.
Eflatun’un “Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir” sözünde de belirttiği gibi sulhu sağlamak, toplumdaki fertlerin iyi yönlerini ortaya çıkarmak, vatanına ve milletine faydalı bireyler yetiştirmek amacına hizmet eden; görevde bulunan, emekli olan veya vefat eden tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlu olsun. Ne mutlu bu kutlu mesleği ilk günkü aşkla icra edenlere…
 • 11:48

  Narman'da Afrin Mitingi Düzenlendi

 • 09:40

  Narman'da 20 Bayan Girişimciye Süt Makinası Hediye Edildi.

 • 22:17

  Narman Peri Bacaları

 • 22:14

  Soğuk Süt Üretimi ve Toplama Organizasyonu

 • 22:07

  Ahırların Şehir Dışına Çıkarılması

 • 20:32

  Narman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanını Seçti

 • 01:51

  Bayan çiftçilere hijyenik süt eğitimi verildi.

 • 12:21

  NarmanSpor Bayan Buz Hokeyi Takımımız Şampiyonluğa Oynuyor

 • 19:08

  Narman'da Hayvan Hastalıklarıyla İlgili Mücadele Başlatıldı

 • 17:03

  Narman'da İlkokul Kademesindeki Öğrencilere Sıra Minderi Dikildi