Gündem
“Olaydın dünyada ikbali yaver”
27.01.2018 21:05
“Olaydın dünyada ikbali yaver”

Bu hayatta bazı insanların talihi kendisine yardım eder. Ünlü ozanımız Aşık Sümmani ne demiş. “Olaydım dünyada ikbali yaver”. Evet bir kısım insan bu tanıma uyar. Bazılar da Sümmani’nin belirttiği gibi ikbali yaver olmak ister. Nedense hiç olamaz. Şans ve ya talih yada nasip dediğimiz şey aslında kader mi? Öyle bile olsa biz isimlendirirken böyle deriz. İnsanlar doğarken doğduğu aileyi yeri ırkı seçemeyecekleri gibi olacaklarında önüne geçemezler. Belki küçük olayları etkiliyebilirler bunlar üzerinde söz sahibi olabilirler ancak hayatlarıyla ilgili büyük konular önceden belirlenmiştir. İnsan bazı olaylar karşısında çaresiz kaldığında kendini avutsada şu şekilde “olanda bir olmayan da bin hayır vardır” yinede mutsuz olmayı önleyemez.
Peki hayatımızı kendimiz ne kadar yönlendirebiliriz? Yaşadığım hayatta şuna kanaat getirdim ki iyi niyetli olmak lazım. Diğer insanlar iyi niyetli insanları sever bazen onları “saf” yerine koysalar da durum değişmez. Sen niyetini iyi tutarsan, iyilikle güzellikle karşılaşırsın. Ancak niyetimiz hayatımızı olumlu etkilese de tamamıyla değiştiremez. Olayların ters gitmesi öfkemizi artırabilir bunu göğüslememiz gerekir. Ne yapmalı? Kısa bir ömrümüz var sanırım onu faydalı bir şekilde tamamlayıp sessizce göçüp gitmeliyiz. Ciddiye alsak neyi ne kadar değiştirebilir ki? Peki kendi hayatımız da yapamadığımız değişiklikleri başkasının hayatında dokunarak yapabilirmiyiz? İşte burada vesile olmak başlar. İnsanların hayatlarında ki küçük veya büyük değişikliklere vesile olabilirsiniz. Şu gerçeği unutmayın iyilik yaptığınız sürece bilinir sevilirsiniz bazıları iyilikleri çabuk unutur bazıları ki bunlar vefalı insanlardır her zaman hatırlar.
Yine de siz bu hayatı çok ciddiye almayın bir çok şeye gülün geçin emin olun daha mutlu olursunuz. Beklentinizi yüksek tutmayın sonuçta sizin çabanız çok şeyi değiştirmeyecektir. Dolayısıyla biraz akışına bırakın. Sonuçta her hayatın aynı sonu var. Aynı ve kaçınılmaz son.
 • 11:48

  Narman'da Afrin Mitingi Düzenlendi

 • 09:40

  Narman'da 20 Bayan Girişimciye Süt Makinası Hediye Edildi.

 • 22:17

  Narman Peri Bacaları

 • 22:14

  Soğuk Süt Üretimi ve Toplama Organizasyonu

 • 22:07

  Ahırların Şehir Dışına Çıkarılması

 • 20:32

  Narman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanını Seçti

 • 01:51

  Bayan çiftçilere hijyenik süt eğitimi verildi.

 • 12:21

  NarmanSpor Bayan Buz Hokeyi Takımımız Şampiyonluğa Oynuyor

 • 19:08

  Narman'da Hayvan Hastalıklarıyla İlgili Mücadele Başlatıldı

 • 17:03

  Narman'da İlkokul Kademesindeki Öğrencilere Sıra Minderi Dikildi