Gündem
Narman'da Ekonominin Nabzı..
01.02.2018 22:57
Narman'da Ekonominin Nabzı..

Türk toplumunun karakteristik özelliklerinden biri kahvede üç beş arkadaş çay muhabbeti yaparken ülkeyi yönetmektir. Siyasetten futbola, ekonomiden magazine her konu hakkında herkes derin bilgiye sahiptir. Maç kazanırız, belediye başkan adayı belirleriz, başbakan-cumhurbaşkanı seçeriz oturduğumuz kahve köşelerinde. Gençlerimiz daha çok futbol ve magazin konuşurken yetişkinlerimiz de siyaset ve ekonomi konuşmayı pek sever.
Birkaç ay önce üç dört arkadaş Yüksel’in Kahvesinde oturup çaylarımızı yudumlarken ekonomiye derinlemesine daldığımızı hanımın telefonuyla fark ettim. Yarım saat sonra bir ekmek alıp eve geleceğimi haber verdiğim halde iki saati aşkın oturup oyalandığımı çok geç anladım. Neyse biz Türk erkekleri hanım fırçasına alışığız ne de olsa. Konu ekonomik durgunluktan açıldı. Doların yükselişi, Suriye sorunu, Amerika ile ilişkilerin yansımaları derken nasıl başardıysak konuyu Narman ekonomisine kadar özelleştirdik. Bir arkadaşımız ekonomik analiz için ülke geneline bakmaya gerek olmadığını, bunun için küçük bir ilçe olmasına rağmen Narman’da gözlemlerin yeterli olacağını ima etti. Bunun için ilçe pazarının kurulduğu Salı günleri çarşıyı ve pazarı gezmenin faydalı olacağını söyledi. Küçücük bir ilçeyle bu nasıl anlaşılabilirdi? Arkadaşın, “Eğer ülke ekonomisi iyi durumda ise salı günleri Narman sokakları ve pazar alanı tıklım tıklımdır. Hava çok soğuk olsa dahi insanlar merkeze akın ederler. Lakin ekonomik sıkıntı varsa eğer gezilebilecek en güneşli en güzel günlerde bile sokaklar bomboş kalır. Çünkü insanlar ceplerinde paraları olduğu oranda sokaklara taşarlar.” şeklinde bir tespitte bulundu. Bu çok ilginç bir tespitti. Ancak denenmesi, sınanması gereken bir tespit olduğu için birkaç ay gözlem yapmaya karar verdim ve ilk salıyı sabırsızlıkla beklemeye koyuldum.
Sohbetimizin gerçekleştiği günlerde dolar belirsiz bir şekilde yükselişteydi, tüm tv kanalları ekonomik daralmadan, vergilerin artırılmasından, Suriye sınırındaki güvenlik sorunlarından bahsediyordu ve ülkede bir endişe hâkimdi. Esnaf fiyatlar konusunda bir hayli tedirgindi. Kısacası ekonomi pekiyi gözükmüyordu. Bu durum benim işime yaramıyor değildi aslında. Arkadaşımın gözlemini test edebilmem için bu konjonktüre göre önümüzdeki salı günü Narman sokakları kalabalık olmaması gerekirdi. Eğer aksine yoğun kalabalık olursa arkadaşımın tezi çürüyeceği için konuyu kapatmaya, aksine beklentiler yönünde caddeler ve pazar alanı sakin olursa arkadaşım haklı olabileceğine kanaat getirerek ileriye dönük başka gözlemler yapmaya karar verdim.
Ve nihayetinde ilk gözlem yapacağım salı günün arifesi olan pazartesi günü geldi ve araştırmamı biraz daha genişleterek o akşam çaktırmadan esnafları gezerek biraz nabız yokladım. Esnaf durumdan biraz tedirgin, özellikle meyve ve sebze alma konusunda biraz cimri davranmışlar. Bir kaçıyla konuştuğumda meyve sebzenin ellerinde kalmasından ve zarar etmekten korktukları için ürün tedarikini minimize tutmuşlar. Nihayet günlerden salı oluyor. İşten kendime fırsatlar ve bahaneler üreterek planlı aralıklarla çarşıyı ve pazar alanını geziyorum. Hava gezmeye gayet uygun olduğu halde ve mevsimsel olarak bağ bahçe işlerinin olmamasına rağmen sokaklar gerçekten çok sakin, kahve müşterileri seyrek ve pazarda esnaf bir biriyle uzun uzun sohbet edebilecek boşluğa sahip. Akşamüstü son bir defa geziyorum, kasalar ancak yarıya kadar satılabilmiş. Arkadaşın haklı olabileceği yönünde düşüncem artıyor. Ekonominin normalleşmesi yönünde dua ediyor ve sonraki haftaları iple çekiyorum.
Aradan birkaç ay geçiyor. Taşeronların kadroya alınması, asgari ücretlere yapılan yüksek oranlı zam, doların ve yakıt fiyatlarının durağanlaşması, Suriye sınırına yönelik hükümetten gelen kararlı açıklamalar gibi olumlu hava insanların umudunu artırıyor. Böyle bir atmosferde önümüzdeki salı günü Narman sokakları tıklım tıklım olmalı diyorum. Salı gününün arifesinde akşam üstü yine esnafı yokluyorum. Yalnız hava epey soğuk ve kar yağdı yağacak. Bu soğukta insanlar pazara pek gelmez ve bunu da tahmin eden esnaf, satmak üzere fazla mal almaz diye yorumda bulunuyorum kendimce. Ama girdiğim her bir dükkânda kasa kasa ürünlerin yığılı olduğunu görünce şaşırmıyor değilim. Acaba yarın ne kadarını satabilecekler diye merak ediyorum. Salı günü oluyor ve ben yine aynı şekilde sokağı saymaya başlıyorum. Soğuğa rağmen sokakların tıklım tıklım olması, kahvelerde, lokantalarda oturulacak yer olmaması, pazar alanında esnafın poşetleri doldurup tartmaktan başlarını kaşıyacak vakit bulamaması beni hayran bırakıyor. Salı akşamı kasaların dibinde birkaç çürük malzemeden başka bir şeyin kalmadığını görmek heyecan verici.
Dört beş aylık süreçte Narman sokaklarında yapmış olduğum gözlemi ülkenin ekonomik göstergeleriyle karşılaştırdığımda arkadaşımın tespitine katılıyorum. Ve kendi kendime şunu diyorum ‘ülkemizin yöneticileri karar almadan önce sokakları gezmeli, Yüksel’in Kahvesinde, oturup köylü Ahmet Amca’yla, çoban Memed Emmi’yle sohbet etmeli, esnaftan iki kilo domates alıp onlarla hasbihal etmeli.
Bizler kahve köşelerinde hükümet kurup hükümet yıkan vatandaşlara bilip bilmedikleri her konuda konuşmalarına sinir olsak da ülkenin nabzını en iyi yoklayan ve ülke ekonomisini canlı tutan Anadolu’muzunn çilekeş insanlarıdır…
01.01.2018 / NARMAN
 • 11:48

  Narman'da Afrin Mitingi Düzenlendi

 • 09:40

  Narman'da 20 Bayan Girişimciye Süt Makinası Hediye Edildi.

 • 22:17

  Narman Peri Bacaları

 • 22:14

  Soğuk Süt Üretimi ve Toplama Organizasyonu

 • 22:07

  Ahırların Şehir Dışına Çıkarılması

 • 20:32

  Narman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanını Seçti

 • 01:51

  Bayan çiftçilere hijyenik süt eğitimi verildi.

 • 12:21

  NarmanSpor Bayan Buz Hokeyi Takımımız Şampiyonluğa Oynuyor

 • 19:08

  Narman'da Hayvan Hastalıklarıyla İlgili Mücadele Başlatıldı

 • 17:03

  Narman'da İlkokul Kademesindeki Öğrencilere Sıra Minderi Dikildi