Gündem
Kafkas Cephesi Savaşından Bir Kesit...
12.11.2017 01:21
1914 yılının sonlarında başlayıp 1918 yılında biten bir süreç. Bu süreç Kafkas Cephesi savaşıdır. Burada Rus Birliklerine ve Ermeni çetelerine karşı savaş verilmiştir. Rusların 1917 yılındaki kendi ülkelerinin iç karışıklığı yaşamasıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Bu süreç Kazım Karabekir komutasındaki 9.kolordunun Suşehrinden başlayıp Kars sınırlarına kadar devam eden Ermeni çetelerinden vatanımızı temizleme sürecidir.
1914 yılının sonuna doğru satın aldığımızı söylediğimiz ancak satın almadığımız Alman gemilerinin Karadenizde Rus limanını bombalaması üzerine 1914 yılının Ağustos ayında imzaladığımız gizli anlaşmayla fiilen savaşa girdik.
Rusların sınırları içerisinde Oltu ve Sarıkamış'ta vardı. Bu yerler 1878 yılından beri Rus işgalindeydi. Rus birlikleri Oltu ve Sarıkamış üzerinden ileri hareket yapmalarıyla savaş fiilen başlamış oldu. Üçüncü ordu üç kolordudan oluşuyordu. 11. Kolordu Sarıkamış'a doğru hareket etti ve Köprüköy'de düşmanla karşılaştı. 9. ve 10. Kolorduları düşmanı Sarıkamış'ta yenmek için Narman ve Oltu üzerinden ilerledi. Sarıkamış önlerinde soğuk kış günlerinde bir buçuk ay savaştık ancak alamadık ve geri çekildik.
1- Tek kurşun atmadan 90000 asker dondu mu?Bu doğru değildir,Sarıkamış önlerinde bir buçuk ay süren çatışmalarda 23.000 şehitimiz oldu.
2- Donma olayı münferit olarak bir çok zamana yaygın yaşanmıştır. Ancak 10 kolordunun komutanı Hafız Hakkı Paşa Sarıkamış'ı farklı yerden kuşatmak üzere hareket etmiş bu sırada bir gecede 13.000 asker Beşköy ve Başköy arasında soğuktan şehit olmuştur.
3- Bu harekette,
-Askerimizin kış şartlarına hazır olmaması
-Askerimizin Balkan savaşlarından yeni çıkması
-İşgal süresi 34 yıl içerisinde Sarıkamış'a Rusların tren yolu getirmeleri
-Bir gece Ordumuzun Bardız'da duraklaması ve bu esnada o gece Rusların Sarıkamış'a subay sınıfından çok sayıda asker biriktirmesi.
Bu ve benzer sebeplerle Sarıkamış Hareketi başarılı olamamıştır. Sonrasındada iki buçuk yıl daha Kafkas cephesindeki bu savaş sürmüş şehit sayımız bu savaşlar ve hastalık gibi sebeplerle 90.000'i geçmiştir.
Yaklaşık 7000 asker ve Subayımızda Ruslara esir düşmüştür.
Enver Paşa vatansever bir kişidir ancak bazı hataları olmuştur. Ayrıca Enver Paşaya Rusları kesin yeneriz gel diyen Hafız Hakkı Paşa'nın onuncu kolordunun hareket yolunu uzatması kötü bir karar olmuştur.
Yıllarca Kafkas Cephesindeki fedakar askerlerimiz anılmamıştır. Biraz da Çanakkale Savaşındaki başarımızın gölgesinde kalmıştır. Ayrıca kamuoyundan saklanmıştır.
Başarılı olsaydı, belki de birinci Dünya Savaşının gidişatını etkileyebilecek bir durum olacaktı.
Kafkas Cephesinde şehit olan Atalarımıza Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun.
 • 11:48

  Narman'da Afrin Mitingi Düzenlendi

 • 09:40

  Narman'da 20 Bayan Girişimciye Süt Makinası Hediye Edildi.

 • 22:17

  Narman Peri Bacaları

 • 22:14

  Soğuk Süt Üretimi ve Toplama Organizasyonu

 • 22:07

  Ahırların Şehir Dışına Çıkarılması

 • 20:32

  Narman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanını Seçti

 • 01:51

  Bayan çiftçilere hijyenik süt eğitimi verildi.

 • 12:21

  NarmanSpor Bayan Buz Hokeyi Takımımız Şampiyonluğa Oynuyor

 • 19:08

  Narman'da Hayvan Hastalıklarıyla İlgili Mücadele Başlatıldı

 • 17:03

  Narman'da İlkokul Kademesindeki Öğrencilere Sıra Minderi Dikildi