Gündem
İdeolojisiz darbe
03.08.2017 19:32
Silivri önlerinde toplanan o kalabalıklar Ergenekon sanıklarının suçsuz olduklarına mı inanıyorlardı, yoksa mahkemeleri de aşan bir dava sorumluluğuyla mı hareket ediyorlardı?

Bana kalırsa kendilerine “yurtsever” diyen bu insanlar, aslında “rejim severdi”, onlar için yurttan, vatandan, memleketten daha önemlisi, devletin yönetim şekli, Kemalizm’in varlığı/yokluğu meselesiydi.

Ergenekon kalabalıkları, Çetin Doğan’ın darbe yapmayacağına inandıkları için Silivri’de toplanmadılar; bilakis, Çetin Doğan’ın, Kemalizm adına her türlü darbeyi yapmaya hazır bir general olduğuna inandıkları için arkasında durdular, destek verdiler.

Kadri Gürsel’i, Ahmet Şık’ı savunmamalarının sebebi, onların Atatürkçülüklerinden duydukları kuşku değil.

Onları savunurken dolaylı olarak FETÖ’nün savunmasını yapma ihtimalleri, FETÖ’ye darbe emrini veren Joe Biden’la çekilen selfieler, bu işlerden dolayı emin olamıyorlar, yoksa onlar için de meydanlara akın ederlerdi.

Kemalistlerin FETÖ alerjisi, darbeye karşı oluşlarından değil, darbe yapma hakkının sadece kendilerine ait olduğuna inanmalarındandır.

FETÖ’nün hutbelerde yasakladığı, “Allah indinde din İslam’dır” hakikatine, Kemalistlerin yaklaşımı da çok farklı değildir, onlar için de “Milletim nev-i beşer, vatanım ruy-ı zemin”dir.

Doğu Perinçek için Abdullah Güller, Tayyip Erdoğanlar, Cumhuriyet’in altında kalacaklardır, halk seçse bile yıkılabileceklerdir, hiçbir zaman meşru değillerdir, falandır, filandır!...

Şimdi FETÖ davalarına bakıyorum, sanıkların aleyhine bağıran birkaç kişi dışında kimse yok, etraf sütliman.

Tepki de yok, savunma da yok.

Sanki şehit yakınlarıyla Akın Öztürk’ün damadı arasında devam eden kişisel bir husumetin davası görülüyor.

Bu darbecilerin eşleri, dostları, akrabaları, komşuları falan yok mu, neden gelmiyorlar Silivri’ye, öteki yerlere, devletten mi korkuyorlar?

Hayır, devletten falan korkmuyorlar, birincisi utanıyorlar, ikincisi davaları yok…

Evet, FETÖ’nün bir davası yok, ideolojisi yok, esas mesele bu…

15 Temmuz darbesini yapabilselerdi, ne olacaktı, neyi değiştireceklerdi, nasıl bir ideolojik zemin üzerine eylemlerini meşrulaştıracaklardı?

Ortada manifesto yok, Türkiye dinamikleriyle yoğrulmuş, uygulanabilir bir metin yok, hiçbir şey yok, 15 Temmuz’u oturtacak ideolojik bir kaide yok.

İlk başta FETÖ’yü ve 15 Temmuz’u “İslami darbe” ambalajıyla kakalamaya çalışan Kemalistler, muasır medeniyetler alemi(!) Batı’nın, FETÖ savunması karşısında biraz kızardılar bozardılar ama çabuk toparlandılar.

Referandumda hem Ulusalcılar, hem HDP’liler, hem de FETÖ’cüler, 15 Temmuz’a, ideolojik arka plan hazırlama gayretiyle aynı safta buluştular ama gene olmadı, yapamadılar.

Ne zaman ki, şu orak/çekiçli yeşil komünist, Atatürk heykeline saldırdı, milletçe rahatladık, emin ellerde olduğumuzu anladık, derin bir ohhh çektik, “Evet, vatanımızdayız, burası Türkiye” dedik.

2019’a iki yıl var, iki başlı, heyecanlı bir seçim olacağı muhakkak.

Fakat o tarihe kadar toplumun enerjisini daha önce denenmiş “kontrollü provokasyonlarla” açığa çıkarmak, milletin gazını almak mümkün mü, daha da önemlisi eğlenceli mi, bilemiyorum.

15 Temmuz ihanetinin ideolojisizliği, bir çırpıda eski tartışmalarımızı alevlendirdi, “Müftüler nikah kıyarsa çocuğun sarıklı ya da çarşaflı doğma ihtimali varmış”tan tutun da, “Kurban Bayramı hayvan katliamıdır”a kadar uzanan geniş bir yelpazede iki yılı eriteceğiz işte.

Taraflara şimdiden başarılar diliyorum...
 • 11:48

  Narman'da Afrin Mitingi Düzenlendi

 • 09:40

  Narman'da 20 Bayan Girişimciye Süt Makinası Hediye Edildi.

 • 22:17

  Narman Peri Bacaları

 • 22:14

  Soğuk Süt Üretimi ve Toplama Organizasyonu

 • 22:07

  Ahırların Şehir Dışına Çıkarılması

 • 20:32

  Narman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanını Seçti

 • 01:51

  Bayan çiftçilere hijyenik süt eğitimi verildi.

 • 12:21

  NarmanSpor Bayan Buz Hokeyi Takımımız Şampiyonluğa Oynuyor

 • 19:08

  Narman'da Hayvan Hastalıklarıyla İlgili Mücadele Başlatıldı

 • 17:03

  Narman'da İlkokul Kademesindeki Öğrencilere Sıra Minderi Dikildi