Gündem
Ehmet-2
17.01.2018 01:52
Dar sokakları adeta koşarak gitti Kemal arkada kaldı yetişemedi. Evi mahallenin en üst yerindeydi ordan üste zaten dağ vardı. Sülalesi sonradan gelmeydi buraya demekki ancak yerleşim yerlerinin kenarlarında yer edinebilmiştiler. Olsun arkası dağlar olan bir evi vardı bundan yana hiç bir derdi yoktu. Evin içine girdi komşu kadınlar vardı onlar üzgün yüzlerle bakıyordu Ahmet’e, sanki kötü bir şeyler vardı. Odaya girince eşini karyolada yatıyor gördü. Yüzünden acıların içinde olduğunu görebildi.
-ne oldu hetice dedi. Ahmet
Sesi titreyerek
-karnım çok ağırır.
O zaman komşularından Humeyra abla
-Ehmet sen bunu sağlık ocağına götür. Bele karın ağrısı olmaz. Bi baktir Hetçe’ye dedi
Hatice otuz üç yaşındaydı. Uzun boylu sayılmazdı orta boylu sarıya yakın saçları olan beyaz tenli ve ela gözlü bir kadındı. Oyalı beyaz yazmayla gezerdi. Kendisi mekikle çok güzel oyalar yapardı. Çok güzel bir çocukluk geçirmemişti. Köyde kendilerini zor geçindiren bir ailenin dördüncü kızıydı. Babası altıncı çocukta erkek bulunca ( bu onların terimi) altı çocuk yeter demişti. Beş kız ve bir erkek çocuğun yaşları birbirine çok yakındı. Zar zor ilk okulu bitiren Hatice el işine ve ev işlerine ağırlık vermişti. Çok becerikli ve güzel bir kızdı. İlçeden biri onyedi yaşında onu isteyince köyden herkes onu şanslı bulmuştu. Çünkü bu küçük köyden daha büyük bir yere gidecekti. Aslında bakınca hayatında çok değişiklik olmamıştı. Yine aynı fakirlik burda da vardı. Hatice hem çocuk büyütüyor hem ev işlerine bakıyor tarla ekiyor hemde ahırda kocasına yardım ediyordu. Bu arada el işlerinde becerisi sayesinde komşu kızlara küçük bedeller karşısında çeyiz hazırlıyordu. Ondan iyi iğne oyası yapan yoktu. Temiz çalışkan ve tatlı dilli Hatice’yi komşu kadınları çok seviyordu. Şimdi ise acılar içinde hiç kimsenin alışkın olmadığı bir şekilde yüzünde sadece acı vardı.
Hemen üstüne bir şeyler giydirip. Ehramını büründü, Ahmet onun kolundan tuttu yürüme gidecektiler. Ancak çok zor yürüyordu bu şekilde nasıl gidecektiler. Sonra baktı olmuyor arkasına aldı. O şekilde onu sağlık ocağına götürdü. Yolda bir kaç kere dinlenmiş olsada çok yorulmuştu. Sağlık ocağında onu bir yatağa uzattılar. Doktor muayene edince Erzurum’a götürmen gerekiyor dedi. Ahmet işte şimdi düşünce almıştı. Hemen gidip bir vesait bulmalıydı. O zaman çok seçenek yoktu Erzurum’a gitmek için.
 • 11:48

  Narman'da Afrin Mitingi Düzenlendi

 • 09:40

  Narman'da 20 Bayan Girişimciye Süt Makinası Hediye Edildi.

 • 22:17

  Narman Peri Bacaları

 • 22:14

  Soğuk Süt Üretimi ve Toplama Organizasyonu

 • 22:07

  Ahırların Şehir Dışına Çıkarılması

 • 20:32

  Narman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanını Seçti

 • 01:51

  Bayan çiftçilere hijyenik süt eğitimi verildi.

 • 12:21

  NarmanSpor Bayan Buz Hokeyi Takımımız Şampiyonluğa Oynuyor

 • 19:08

  Narman'da Hayvan Hastalıklarıyla İlgili Mücadele Başlatıldı

 • 17:03

  Narman'da İlkokul Kademesindeki Öğrencilere Sıra Minderi Dikildi