Gündem
Değerler üzerine..
27.10.2017 18:03
Doğan Cüceloğlu, bir seminerinde yere bir parça ekmek koymuş ve salondakilere "Bu ekmeğe basabilecek birisi var mı?" diye sormuş.

Katılımcılardan hiç ses çıkmamış tabii ki.

"Sahneye gelip bu ekmek parçasına basana 100 dolar vereceğim." diye devam etmiş.

Salondan yine çıt yok.

Fiyatı artırarak 5000 dolara kadar getirmiş. Bu sırada salonda bulunanlardan birisi, "Hocam, istersen 500 bin dolar ver, bize o ekmeği çiğnetemezsin, boşuna uğraşma!" demiş.

Doğan Hoca da, "İşte değerler eğitimi budur." diye noktayı koymuş.
İşte bu örnekten hareketle toplum olarak düşünmemiz gereken bazı konular vardır. Para versen dahi ekmeği çiğnemeyecek kadar ince bir ruh ve düşünce yapısına haiz olan bu toplum nasıl oluyor da bedavaya yalan söylüyor, dedikodu yapıp toplumun tasvip etmediği hareketleri kolayca ifa edebiliyor? Yere ekmek düştüğü anda ki duyulan rahatsızlık, bazı değerlerimiz yerlerde sürünürken acaba neden toplumun fertlerinde rahatsızlık olarak dönüt bulmuyor?
Bu bağlamda değerler eğitimine vermemiz gereken önem bir kez daha karşımıza çıkıyor. Toplumun temel yapı taşı olan aile kurumu bu noktada önem arz etmektedir. Ailede sağlam değerlerle bütünleşen birey okullarda da biz eğitimcilerin rehberliğinde bu haiz olduğu değerleri geliştirecek, sağlamlaştıracak ve karakter haline getirecektir. Bu değerler bireyde özümsendiği zaman toplumsal ferahlık denilen kavram ortaya çıkacaktır ki bu kavram sayesinde toplumda bireylerin birbirine olan güveni, inancı, birliği ve dirliği perçinlenecektir. Bu kavramlar bireylerin dimağlarında yer edindiği zaman istenilen toplum modeline erişilecektir.
Her millet vatanseverlik, saygı, sevgi, çalışkanlık, temizlik, hoşgörü, yardımseverlik gibi temel değerleri bireylerine kazandırmak ister. Değerler, her millet için belli bir öneme sahiptir. Ancak günümüzde teknolojideki gelişmeler ve çeşitli felsefi yaklaşımlar bireyin hayatını etkilediği için toplumun da hayatını etkilemiş ve bozulmalara yol açmıştır. Bu değişimlerden dünya etkilendiği gibi Türk toplumu da etkilenmiştir. Bu değişim ve bozulmalar başta aile kurumunu etkilemiştir. Ailedeki değişim ve bozulmalar doğrudan çocukları etkilemiştir. Bu durum, çocuklara okul öncesi eğitim seviyesinden başlayarak milli ve evrensel değerleri kazandırmayı zorunlu hale getirmiştir. Ailelerin ve eğitim veren kurumların bu konudaki sorumlulukları her geçen gün artmaktadır. Her millet de kendi milli değerlerini kuşaktan kuşağa aktarmak ister. Değerler eğitimi konusunun her geçen gün artan ilgiyle gündeme gelmesinin nedeni de budur.
Çocuğun ilk eğitim gördüğü yer olan aile kurumu değerler eğitiminin verilmeye başlandığı ilk yerdir. Ardından okulla tanışan çocuk bu değerleri planlı ve sistematik bir şekilde almaya başlarsa bu eğitim başarılı olacaktır. Milli ve evrensel değerlerin, özellikle derslerde, konuların içinde çocuklara özümsetme yoluyla verilmesi büyük önem taşımaktadır. Okul günümüzde sadece teorik bilgilerle çocuğu donatan bir yer değil, çocuğu hayata bütün yönleriyle hazırlayan hayatın ta kendisidir. Okullarda değerleri özümsemeye başlayan çocuğun duyuşsal gelişimi de bundan olumlu yönde etkilenecektir. Burada verilen eğitim özellikle saygı değerini çocuklara somut örneklerle kafalarında şekillendirmeyi amaçlar. Arkadaşlarına saygılı davranmayı, çevresine saygılı davranmayı değerler eğitimi aracılığıyla öğrenecektir. İnsanların bir konu hakkında farklı bilgi ve düşünce içerisinde olabileceklerini değer eğitiminin sağladığı somut örneklerle daha iyi anlayacaklardır. Bu örneklerin daha iyi anlaşılması içinde değerler eğitimine gereken önem verilmelidir.
Değerler eğitimi son yıllarda müfredata girmeyi başardı. Okullarımızda yapılan eğitim ve öğretim içerisinde kendini hak ettiği yerde bulmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı bizi biz yapan, bütünleşmemizi sağlayan bu değerleri artık okullarımız vasıtasıyla çocuklarımıza kazandırmaya, kafalarında şekillendirmeye, özümseterek davranış haline getirmeyi elzem olarak görmektedir. Biz eğitimciler toplumun beklediği, hasret kaldığı bu değerleri kazandırmayı, daha ötesi günlük hayatta yaşamlarına uygulamalarını gerçekleştirebilirsek işte o zaman gayemize ulaşmış olacağız. Değerler eğitimini benimsemiş bir toplumda güven, huzur ve dayanışma olacağı için de toplum atiye güvenle bakacaktır.
Abdulsamet OKUMUŞ / Narman 27.10.2017
 • 11:48

  Narman'da Afrin Mitingi Düzenlendi

 • 09:40

  Narman'da 20 Bayan Girişimciye Süt Makinası Hediye Edildi.

 • 22:17

  Narman Peri Bacaları

 • 22:14

  Soğuk Süt Üretimi ve Toplama Organizasyonu

 • 22:07

  Ahırların Şehir Dışına Çıkarılması

 • 20:32

  Narman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanını Seçti

 • 01:51

  Bayan çiftçilere hijyenik süt eğitimi verildi.

 • 12:21

  NarmanSpor Bayan Buz Hokeyi Takımımız Şampiyonluğa Oynuyor

 • 19:08

  Narman'da Hayvan Hastalıklarıyla İlgili Mücadele Başlatıldı

 • 17:03

  Narman'da İlkokul Kademesindeki Öğrencilere Sıra Minderi Dikildi